Hikayesi Olan Ödüller Düsturu Devam Etti

Tüm motorsporları branşlarında mutlak hedef olan bu heykelciklerin kıymeti yarışmacılar için tarifsizdir. Ama yıllar geçtiğinde, bir hikayesi olmayan “tenekeleri” diğerlerinden ayırmak için, üzerindeki yarış plakasını okumanız ya da fazla kupa almıyor olmanız gerek.
Rally Bodrum organizasyonunda bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl genel klasmanı yarımadanın kadim geçmişine dokunan anfora kupalarla ödüllendirmiştik. Bu sene ise dört asıra yakın tarihi olan Bodrum süngerciliğinin yaşayan efsanesi Aksona Mehmet’in Ege denizinin farklı noktalarından çıkardığı ve bizzat seçtiği deniz süngerleri, ara ara hikayelerimizde de yer verdiğimiz restorasyon garajı Taz Custom Garage’da kupa haline getirildi ve ‘hikayesi olan kupa’ düsturu devam etti. Kendi deyimiyle “Derinliklerin isimsiz kahramanları, tüm zamanların sünger avcılarının anısına” hazırlanan bu kupaları da ödül töreninde kendisi takdim etti.

Ayrıca Bodrum’un Dünyaca ünlü takı tasarımcısı Ara Collection’un ikonik balıkları ile tasarlanan Satvet Çiftçi Özel Ödülü ‘Genç Sürücüler Birincisi’ Ali Türkkan’ın oldu.

UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazinesi listesine aday ilk Türk denizci olan Aksona Mehmet ömrünü denize ve derinliklere adamış bir modern zaman bilgesi. Oturup da sohbet etme şansınız olur mu bilemeyiz ama, Bodrum limanında gezerken adını namından alan teknesi Aksona Mancorna’yı görürseniz selam vermeden geçmeyin zira onun da hepimize selamı var;

“Bodrum’un maviliklerinden selam olsun, güzel ülkemin ve yeryüzünün sevgi dolu yüreklerine..!”