Basın Açıklaması

Karya Otomobil Spor Kulübü olarak 10-11 Nisan tarihinde organize ettiğimiz Bodrum Rallisi’nde, yarışan ekiplerden birisi 6. özel etapta, mekanik bir sorunla yoldan çıkmıştır. Fiilen bir kaza yapmamış olan ekip üyelerinin, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadıkları ve yaralanmadıkları görülmüş; yoldan çıkan ekibin aracı, servis alanına götürülmek üzere çekiciye yüklenmiştir.

Yarışma ve ödül töreni tamamlandıktan sonra, içlerinde bu ekibin üyelerinden birisinin yakını olduğu iddia edilen bir kişinin de bulunduğu bir grup, ‘yoldan çıkan ekip üyelerine müdahale edilmediğine’ dair asılsız bir ihmal iddiası üzerine, servis alanı ve ralli merkezine gelerek organizasyon görevlilerine önce sözlü, sonra da fiili olarak saldırmış, kulüp yöneticilerimizden birisi ile bir güvenlik görevlisini darp etmiş ve aynı grup içinde yer alan bir başka kişiyi silahla hafif yaralamıştır.

Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleşmiş, teknik ve sportif açıdan en yetkin ve başarılı organizasyonlardan birinin arkasından, yapılan saldırı spora ve sporcuya yapılmış bir saldırıdır.

İhmal iddiası tamamen dayanaksız ve asılsız olup, Yarışma Direktörü Nurdan Akal’ın ilgili açıklaması aşağıdaki gibidir:

“11 Nisan günü gerçekleştirilen Ralli Bodrum organizasyonunun son Etabı geçilirken 6.özel etabın bitmesine 1,5-2 km kala 81 no’lu Tanju Çelen – Erdem Danaoğlu ekibi, Yarışmacılarla İlişkiler görevlisine küçük bir kaza yaptığıklarını, pilot ve co-pilotun sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığını belirtmişlerdir. Bu arada Yarışın Direktörü olarak ben de mevkilerini öğrenerek son iki araç etaptan çıktıktan hemen sonra görevlilerin gidip aracı çekiciye yükleyerek merkeze doğru getirdiklerini takip ettim. Bu arada devamlı olarak GPS ile takip yapılmış, süpürücü görevlisi araç ile de temas kurularak bilgi alınmıştır. Ekibe müdahalede herhangi bir gecikme veya eksik uygulama yoktur. Tüm etapta yarış dışı kalan araçlara uygulanan prosedür eksiksiz ve tam olarak işlemiştir. Ayrıca ambulans veya tıbbi müdahale gerektirecek bir durumları olmadığı, kendileri tarafından belirtildiği gibi noktada görevli sektör ve rescue arkadaşlardan da teyid alınmıştır.”

Yaşanan bu üzücü olay ile ilgili olarak emniyet güçlerimiz hemen olaya müdahale etmiş ve yasal süreç başlatılmıştır. Olaya ilk andan itibaren gerekli müdahaleyi yapan tüm emniyet kuvveti mensuplarımıza teşekkürlerimizi sunarız.